Svetelná výtyčka BS3.811.021 , БЦ3.811.021

Pridané: 07.11.2021 / 14:32

Svetelná výtyčka BS3.811.021 slúži k presnému vytýčeniu konkrétneho nivelačného bodu v teréne a jeho vyneseniu nad úroveň terénu pri zememeračských, geodetických a zameriavačských prácach. Malo by sa jednať o súčasť kompletu gyroskopu a geodolitu 1G17, alebo 1G9, viac informácii sa mi o tom ale nejak nepodarilo zistiť.
K samotnej súprave ešte patrí aj skrinka s osvetľovacou súpravou a batériami, tú ale nemám. Výtyčku sa mi podarilo zohnať z vojenského výpredaja jedného armyshopu, kupoval som ju kvôli statívu, ten možno niekedy časom nedeštruktívne upravím pre použitie s diaľkomerom OEM-2. Zariadenie je pravdepodobne nepoužívané, samozrejme roky prekladania a skladovanie ktoviekde na ňom spravili rôzne škrabance, ryhy a zohnutie krytu. No a z jednej vodováhy tak nejak zmizla bublinka. Všetko je urobené veľmi pekne, precízne a masívne.
Celý statív aj s výtyčkou je uložený v celtovom prenosovom obale s remeňom. Statív je drevený, nastaviteľný nahrubo a jemne. Samotné zariadenie je uchytené na hlave statívu a chránené plechovým krytom. V kryte sa nachádza ešte osvetľovacia lampička s káblom. Celá vytyčka sa umiestni nad nivelačný bod tak aby stred odpruženej trubice bol nad stredom nivelačného bodu. Pomocou jemného nastavenie nožičiek statívu sa celé zariadenie vyrovná tak, aby boli v rovine obidva kvapalinové rovnováhy. Kontrola sa vykoná odaretovaním optiky a otočením o 360° dookola. Následne sa pozorovaním kríža v optike a posunovaním celej optiky v dvoch osiach nastaví všetko tak, aby zámerný kríž zameriaval vyznačený nivelačný bod zhora (to je napríklad ten kameň na vrchole kopca s krížikom uprostred). Takže ešte raz, optika zameriava bod dole uprostred statívu, ten bod na ktorom je položená tá odpružená trubica. V prípade potreby sa zapojí osvetlenie samotnej výtyčky - to je ten biely kužeľ pod krytkou. Krytka umožňuje kužeľ zakryť na jednej strane, prípadne ho odkrýva na dvoch stranách. Takáto výtyčka umiestnená v teréne sa zameriava presne pomocou gyrokompasu/gyroteodolitu na presnejšie ustanovenie zariadenia, resp. celej súpravy v teréne.
Iné využitie bez kompletnej súpravy toto zariadenie v podstate ani nemá a na nič sa využiť nedá...

Fotogaléria (13)

Štatistiky

Návštev celkovo: 40674

Návštev týždeň: 353

Návštev dnes: 40

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/