PAB-2A , ПАБ-2А

Pridané: 20.11.2022 / 14:00

Delostrelecká buzola PAB-2A je určená k meraniu vodorovných a zvislých uhlov v teréne, k určovaniu azimutov, a k meraniu vzialeností od 50 do 400m pomocou diaľkomernej late.
Používal (a ešte používa) sa u všetkých delostreleckých jednotkách, ale je možné ho používať aj na navádzanie strelieb a pri terénnych úpravách.
Nejaké parametre buzoly:
zväčšenie .............. 8x
zorné pole ............ 5°
horizontálna stupnica ... 60-00dc
vertikálna stupnica ........ 3-00dc
váha ......................... 2,5kg
Zámerná osnova je jednoduchá, s vertikálnou a horizontálnou diaľkomernou osnovou pre 2m dlhú meraciu tyč. Tá sa umiestni v teréne a jej umiestnenie na značky nám ukáže jej vzdialenosť.
K buzole je ešte tzv. azimutálny nástavec (poludníkový hľadač). Ten slúži k presnému určeniu severu pomocou hviezd. Konkrétne pomocou Polárky (alpha) a Kochab (beta) (je to pravý horný okraj veľkého vozu). Nástavec sa pripevní na objektív buzoly (zosevernenej a natočenej na +15dc), vyhľadá sa na oblohe Polárka a umiestni do stupnice s rokmi. Už je to momentálne mimo rozsah, nakoľko stupnica je určená pre roky 1950 až 2000. Následne je potrebné otvoriť krytku na objektíve, tým sa zväčší zorné pole do strany na 16° a je možné uvidieť aj hviezdu Kochab. Tá sa umiestni do dvojitej rysky. Umiestnenie je potrebné samozrejme nastaviť pomocou otáčania objektívu a celým kompletom. Stred zámernej osnovy (krížik) nám ukazuje astronomický sever (azimut). Pomocou neho je možné presné zameranie severu (bez magnetickej deklinácie).
Parametre azimutálneho nástavca:
zväčšenie ....... 4x
zorné pole ..... 9° / 16°
váha .................. 0,75kg
Obidve zámerné osnovy je možné podsvetliť. V spodnej časti buzoly sa nachádza vodováha a magnetická strelka. Okuláre obidvoch prístrojov je možné dioptricky nastaviť. V optickej časti je zaskrutkovaná vysúšacia vložka so silikagelom.
Buzolu sa mi podarilo zohnať na jednej burze. S dokumentáciou (v ruštine a maďarčine) a kompletným drobným príslušenstvom, s prepravným obalom. K úplnej sade mi ešte chýba periskop, trojnožka, osvetľovač pre buzolu, a dvojmetrová meracia tyč (Balla tyč). Možno sa niekedy niečo pritrafí.
V príslušenstve sa nachádza malá olovnica s púzrom, vysúšacia vložka s púzdrom, dve skrutkovače, kľúč na vložku, utierka na optiku, svetelné filtre a náhradné drobné skrutky pre točítka.
Chod všetkých prvkov je pevný, žiadne vôle, všetko ide hladko. Aj optika je čistá a prepracovaná, bez nečistôt a chýb skla.

Fotogaléria (19)

Štatistiky

Návštev celkovo: 44723

Návštev týždeň: 387

Návštev dnes: 30

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
3 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/