E-348M , Э-348M

Pridané: 05.09.2021 / 20:39

Tak toto sa mi podarilo zohnať z inzerátu z jedného známeho portálu.
Ručný nabíjač E-348M sa používal na nabíjanie batérie u rádiostaníc R-354, R-129, prípadne aj ako ich núdzový napájací zdroj.
výstupné napätie 6V (rýchlosťou otáčania sa dá regulovať od cca 3V do 9V, ale záleží na odbere)
maximálny dodávaný prúd 3A
Ručný nabíjač je umiestnený v plaechovej skrinke s popruhom, ktorá zároveň slúži aj ako držiak dynama (na poslednej fotke je obrázok z návodu). Dynamo sa zasunie do rybiny v hornej časti obalu a zaistí sa zatvorením a zaistením dvierok skrinky. Jednoduché, účinné a odolné riešenie. Vo veku skrinky je umiestnený napájací kábel dlhý 145cm, na jednej strane ukončený konektorom typu 2PM14 (pripája sa do dynama) a na strane druhej je ukončený štandartnou ruskou dvojpinovou koncovkou (dnes už takmer nezohnateľnou samozrejme). V sade je ešte redukcia z tejto dvojpinovej koncovky s výstupom dvoch káblikov ukončených C svorkami- na umiestnenie na samostatnú batériu (článok), alebo na napájanie iných zariadení. Káble majú vo veku svoje presné miesto vytvorenú plechovými držiakmi. Dynamo má sklápaciu rukoväť, s jednoduchým, ale pevným zaisťovacím mechanizmom, rokoväť je potrebné sklopiť a natočiť do výrezu dynama. Smer otáčania pri nabíjaní určuje červená šípka. Na čelnej strane dynama sa nachádza jednoduchý ručičkový merací prístroj s rozsahom 0-9V / 0-3A rozsah 4-7V je vyznačený červenými ryskami. Ručička a ani stupnica niesú označené fosforeskujúcou farbou. Čierne veľké tlačidlo uprostred slúži k meraniu prúdu dodávaného dynamom. Výstupný konektor je zapustený na ľavej strane dynama.
Štandartne sa celý nabíjač dodával v drevenej krabičke zabalený v mastnom papieri a s návodom na použitie kombinovaným s "passportom". Tie sa mi ale nepodarilo zohnať.
Ku konštrukcii- celé dynamo je urobené vodotesne, nerozoberateľne (skrutky sú zatmelené a zafarbené, ich presné miesto je možné iba vytušiť), a na obsluhu či používanie veľmi jednoduché, no samozrejme únavné- je samozrejmé, že batérie nebolo možné nabiť za 10 minút otáčania, takže obsluha sa musela striedať. Schéma obvodu je na predposlednej fotografii, ide o jednoduchý generátor s troma vinutiami, so stabilizáciou diódami.
Na tomto konkrétnom kuse by sa hodil repas náteru, niekto ho totiž natrel štandartnou khaki farbou, ktorá sa odlupuje, a vidno peknú pôvodnú sračkovozelenú farbu. Takže v zimných časoch ma čaká aj to :) Tento zaujímavý kúsok mi pekne doplňuje sadu rádiostanice R-354. Vo voľnom čase som si k tomuto nabíjaču dorobil ešte napájací kábel s čínskym USB modulom na nabíjanie dvoch mobilných telefónov- na horšie časy, ako sa hovorí :)
Ešte existuje vzhľadovo totožný nabíjač (ale sivej farby) s označením PZU-5M, o tom ale niekedy nabudúce.

Fotogaléria (14)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42367

Návštev týždeň: 256

Návštev dnes: 13

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/