Diktafón P-180M , П-180М

Pridané: 17.03.2024 / 12:36

Tento kotúčový magnetofón (v dokumentácii označovaný ako diktafón) sa mi podarilo zohnať celkom nedávno na jednom inzertnom portáli.
Slúžil na nahrávanie hovoreného slova, prípadne aj na nahrávanie správ (a na ich následné prepisovanie) z rádiostaníc. Samozrejme nahrávky bolo možné aj počúvať.
Je napájaný 2x 12V batériami (mne neznámeho rozmeru a typu). Po pripojení napätia však vôbec nefungoval. Musel som ho kompletne celý rozobrať a vyčistiť. Niektoré elektrické spoje boli zoxidované, ovládacia mechanika bola zaprášená a znečistená, takže vôbec nepracovala. Polorozpadnuté gumičky sa mi podarilo nahradiť. Musel som vyčistiť všetky guličkové ložiská, pôvodné mazivo v nich zreagovalo s prachom a vyschlo. Najväčší problém bol s motorčekom, ten totiž nefungoval vôbec. Príčina sa ukázala po rozobratí- odpadnutý uhlíkový zberač. Nakoľko zohnať takýto motorček je v dnešnej dobe asi nemožné, skúsil som samotný uhlík prilepiť na pôvodné miesto elektrovodivým lepidlom. Na moje počudovanie motorček začal fungovať. Zaujímavé je riešenie kolísania otáčok motorčeka, je realizované odstredivou spojkou s kontaktmi na napájanie motorčeka. Pri vyšších otáčkach sa odpojí jedno vinutie a otáčky motorčeka klesnú. Evidentne to fungovalo a aj funguje. Ďalší problém predstavovali trecie filcové spojky v kladkách na upevnenie cievok- boli premazané až až, a tak to prešmykovalo aj vtedy, keď nemalo. No podarilo sa mi vyriešiť aj to a mechanika s pohonom už funguje ľahko a bezchybne.
Diktafón je v plechovom obale, s kladívkovou farbou, s uzatváracím vekom s priehľadným plastovým krytom.
Prístroj má 3 hlavy- snímaciu, mazaciu a zapisovaciu.
K diktafónu sa mi podarilo z netu zohnať aspoň dokumentáciu, nakoľko iné príslušenstvo som k nemu vôbec nemal. Samotný diktafón má ochranu proti nesprávnej prevádzke, to značí, že bez predchádzajúceho stlačenia tlačidla СТОП ,nieje možné stlačiť ďalšie iné ovládacie tlačidlo a spustiť inú funkciu.
Popis tlačidiel, zľava doprava: <-pretáčanie vzad, -> pretáčanie vpred, СТОП stop, В prehrávanie, З zápis (spoločne s B), Д pauza prehrávania. Medzi nimi uprostred je indikátor nahrávania, a točítka úrovne prehrávania (naľavo) a úrovne zápisu (vpravo)
Rýchlosť prehrávania pásky je podľa dokumentácie 4,76 cm/s.
Na zadnej časti sa nachádzajú konektory:
Д - na pripojenie bowdenu nožného ovládača pauzy prehrávania
M - pre mikrofón MD-44, alebo MD-59
ЛВх - vstup na pripojenie k rádiostanici alebo inej aparatúre
ЛВых - výstup pre audio zosilňovač a podobne
МВыпр - napájací sieťový adaptér 2x12V
T - pripojenie štandartných slúchadiel TA-56M
Bohužiaľ sa mi ešte nepodaril zohnať kotúče s páskou (priemer kotúča cca 12cm, šírka pásky asi 8mm ?), takže neviem, či celok funguje tak ako má, ak by mal niekto na predaj, ponúknite...Fotogaléria (8)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42366

Návštev týždeň: 255

Návštev dnes: 12

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/