Rýchlovysielač pre R-350 "Orel"

Pridané: 06.08.2022 / 22:26

Toto zaujímavé zariadenie je určené pre výsadkovú/agentúrnu rádiostanicu R-350, resp. jej nástupcu R-350M. Nakoľko je ale v zelenej farbe a bez štítku, bolo pôvodne vyrobené pre R-350.
Slúži na rýchlo odoslanie zašifrovanej správy a to tromi spôsobmi:
-pomocou obyčajného 35mm kinofilmu, vopred naperforovaného v špeciálnom perforátore
-ručne, pomocou klasického morze kľúča
-ručne, zrýchlene pomocou dotykového pera

Kinofilm sa používal z dôvodu jeho jednoduchej dostupnosti kdekoľvek vo svete, takže jeho nákup by nevzbudzoval žiadne podozrenie. Zašifrovaná správa do číselných 5-miestnych skupín sa perforovala do filmu, pričom každé číslo predstavovalo jednu dierku (perforáciu) na stanovenom mieste (riadku). Skupiny boli oddelené medzerami. Takto upravený film sa zaviedol do enkódera z prednej strany tak aby vyšiel na opačnej strane- tým sa stlačil kontakt a zapojil sa obvod signálneho valca- ten je tvorený prerušovanými kontaktmi- nožmi. Neperforovaná časť filmu zdvohla kolíky a odpojila kontakty na valčeku od zberačov. Pomocou otáčania sklopnej rukoväte došlo k posunu filmu o jeden riadok, pričom do dierky vo filme zaskočil pružný kolík a prepojil patričný kontakt čísla na valček. Necelá jedna otáčka valčeka vyslala do radiostanice patričný morze kód a následne došlo k posunu filmu o ďalší riadok a jeho načítanie. Medzery medzi znakmi a dlžka samotného kódu čísla sú vždy rovnaké, rozdielne sú ale dĺžky samostatných znakov v číslach. Rýchlosť vysielania záleží od rýchlosti otáčania kľučkou, odhadom je to okolo 700-900 znakov za minútu. Otáčaním kľučkou do opačnej strany (k sebe) sa rýchlosť vysielania spomalí 4x, smer posunu fimu sa ale nezmení.

Vysielanie pomocou morze kľúča netreba popisovať. Tvrdosť a dráhu kľúča je možné nastaviť skrutkami na spodnej strane zariadenia.

V prípade, že odosielateľ správy morzeovku neovláda a nemá ani film, je možné vysielanie pomocou "pera" a to jeho ťahaním v patrične označených drážkach na hornej strane enkódera smerom dohora.
Tvary morze znakov:
1 .----
2 ..---
3 ...--
4 ....-
5 .....
6 -....
7 --...
8 ---..
9 ----.
0 ----- (pozor, vysielanie cez perforovaný film má odlišný formát: --.--)
... (znak pre opravu) .........

Samotné zariadenie je urobené zaujímavo a jedná sa o dosť citlivú mechaniku na znečistenie. Signál je spínaný na kostru. Páčka vedľa vstupného otvoru umožňuje vytiahnuť vložený a zaaretovaný film, podávacia rukoväť je sklopná a pero je vložené dovnútra v odpruženom držiaku. Enkóder sa nasadzoval na vonkajšiu bočnú stranu rádiostanice, po použití sa ukladal do jej veka. Konkrétny kus je označený 03M125 a vyžadoval kompletné prečistenie a premazanie, po týchto úkonoch ide ako hodinky.

Fotogaléria (20)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42367

Návštev týždeň: 256

Návštev dnes: 13

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/