Technické prostriedky ŠtB

Pridané: 01.05.2024 / 20:57

Postupom času sa ku mne dostali zaujímavé tri kúsky techniky, s ktorými si nikto nevedel rady. Nakoľko dva z nich boli označené indexom Tl.... bolo mi jasné, že sa jedná o techniku určenú a vyrobenú pre útvary ŠtB.
Zatiaľ som presne neskúmal ich funkciu, funkčnosť a ani presné určenie, iba som ich mierne ošetril, vyčistil a skúsil si tipnúť, k čomu to asi tak slúžilo.

Tl-480-1-10404
malá plechová krabička s rozmermi 22x70x134,5mm, kladivková farba. Výstupy pre dva káble.
Plošný spoj evidentne ručne robený, možno tak v malej sérii, časť upevňovacích skrutiek dištančné stĺpiky pre tieniaci hliníkový kryt chýbajú. Nápis na kryte "Frekvenčný (blok?)", takže určenie je pravdepodobne jasné. Dve svorkovnice, jedna napájacia (kondenzátor na vstupe je 30V), druhá je pravdepodobne výstup, štvorpolohový prepínač (AUS . .. ...), zalakovaný v polohe "..." Súčiastky poctivo zamaskované tak, aby na prvý pohľad nebolo možné zistenie typu a výrobcu.

Tl-497-1-117 37/A
Rozmery 69,5x145x 48,5 (chýba vrchný kryt),
svorkovnice označené:
Linka
Bat.zdr. -9 -12 +
Síť.zdr. -9 -12 +
NF ze Sá.
-9 -12 +
ovl.mot.volbou z B
pro mot 12V
Vovnútri motorček s krokovým prepínačom, laditeľné indukčnosti, viď foto...
Pravdepodobne nejaký napájací blok s ešte nejakou funkciou.

Tl.....(značenie vybrúsené u obidvoch skriniek)
Dve krabičky vzájomne prepojené
plechová 26x80x127,5mm s otváracím vekom, a kontaktmi pre 5ks tužkových batérii (klasická AA tam ale nevojde).
Tri neoznačené svorkovnice po 3 kontakty, zvonku prechodka pre tienený kábel (anténu?)
Zase motorček s krokovým prepínačom
Plastová 15x59x80mm
konektor, pravdepodobne napájací, na plošnom spoji kontakty pre gombíkové batérie (nevyužité). Na kábloch zaliate plastové (epoxidové?) bloky so súčiastkami, červený je pravdepodobne napájací, zelený výstup (?). Plošný spoj silne lakovaný, feritová anténa, tu sa jedná pravdepodobne o príjmač signálu, pravdepodobne pomocou tónovej voľby došlo k signálu ktorá dokázal ovládať krokový motorček a prepínať tak výstupy/vstupy do krabičky- niečo ako telefónna ústredňa ovládaná rádiovým signálom.

Všetky tieto predmety pravdepodobne slúžili na pripojenie niekde do telefónnej linky, alebo na ďiaľkové riadenie odposluchu v nejakom objekte (s možnosťou prepínania vstupov), predpokladám. Netvrdím ale, že nejako presne spolu súvisia, zohnal som ich postupne, ale od jedného zdroja.
Na nete som natrafil na menší zoznam podobne značenej techniky, no moje čísla tam neboli. Ak by mal niekto o týchto zariadeniach nejaké bližšie informácie, uvítam ak ma kontaktuje.
Ďakujem.

Fotogaléria (16)

Štatistiky

Návštev celkovo: 43390

Návštev týždeň: 310

Návštev dnes: 36

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
3 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/