OEM-2 batéria

Pridané: 25.06.2023 / 18:15

Bol som požiadaný o popis batérie z príslušenstva k diaľkomeru
OEM-2 .
Batériu tvorí odolné a vodotesné púzdro z ľahkej zliatiny, s konektorom a vypínačom. V spodnej časti sa nachádza háčik na zavesenie olovnice. Pokiaľ je batéria vložená v statíve, zavesí sa naň v prípade potreby olovnica, na presné ustanovenie diaľkomeru v teréne nad merací geodetický bod (to sú napríklad tie kamene s krížikmi na vrcholoch niektorých kopcov). V hornej časti sa nachádza odnímateľné veko s aretačným kolíkom. Kolík aretuje polohu veka na telo batérie a aj polohu batérie v statíve. Veko je možné snať dole iba pomocou špeciálneho kľúča (v príslušenstve), ten je potrebné zasunúť do aretačnej skrutky a skrutku čiastočne vyskrutkovať. Je urobená tak, aby sa nestratila, takže sa nevyskrutkuje celá a nevypadne. Na veku sa nachádza tesniaca guma, a odpružené kontakty batérii.
Vovnútri púzdra batérie je priestor na uloženie piatich, alebo štyroch kusov článkov o rozmere D. Ešte je tam odpružený kontakt pre veko, na dne sú ďalšie kontakty. Na dosadacej ploche pre veko sú jednoduché piktogramy naznačujúce polohu kontaktov vložených článkov. A prečo štyroch, alebo piatich? Na napájanie diaľkomeru (podsvietenie značiek, stupníc, výtyčky a pohyb meracej značky) je potrebné napätie o hodnote 6V. Takže je možné použitie piatich kusov nabíjacích článkov o hodnote 1,2V (v predpise typ NiK akumulátory B3Ah TGL 22807), čiže 5ks x 1,2V = 6V, alebo použijeme 4ks monočlánkov 1,5V typu D (v predpise 1,5/R 20 TGL 7487). Takže 4ks x 1,5V = 6V, no logicky nám bude jedno miesto pre článok neobsadené. Presne z tohto dôvodu sa v príslušenstve v krabičke s meracím prítrojom nachádza tzv. vodivá vložka. Ide vlastne iba o kus pertinaxu v tvare valca s vovnútri prepojenými kontaktmi v rozmere článku D...
Niekedy, hlavne ak sú púzdra batérií dlhodobo skladované, nieje možné sňať veko púzdra po povolení aretačnej skrutky. Deje sa to preto, že tesniaca guma vo veku jednoducho obidva diely zlepí dokopy. Riešenie je jednoduché, stačí poriadne pritlačiť, či klepnúť na aretačný kolík odspodu, a veko odskočí.
Ďalším, a horším prípadom sú zabudnuté a vytečené články. Tie vedia zničiť kontaktné pružiny, ale aj samotné telo púzdra batérie.
V prípade, že batéria nefunguje, je potrebné prečistiť kontakty batérii, a dosadací kontakt pre veko batérie.
Nabíjacie články je možno nabíjať aj originálnou nabíjačkou/zdrojom LF/OEM-2 z príslušenstva diaľkomeru. Ten umožňuje nabíjanie batérie, alebo aj napájanie diaľkomeru zo siete 220V, alebo z palubného napätia 12, alebo 24V jednosmerných. K patričnému prepojeniu slúži kabeláž v príslušenstve. Pozor, vydlica 220V nemá dutinu pre uzemňovací kolík!
parametre zdroja/nabíjača:
napájanie ........................ 12/24V jednosmerných / 220V striedavých
výstupný prúd ........ 300mA
výstupné napätie ....... 6V
doba nabíjania ...... 14-12hod

Fotogaléria (11)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42366

Návštev týždeň: 255

Návštev dnes: 12

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/