Poľný zosilňovač koncový PZK

Pridané: 04.09.2022 / 13:10

Poľný zosilňovač koncový PZK sa používa u telefónnych sietí typu MB, takže napríkladv spolupráci s poľným telefónom TP-25 na zosilňovanie hovoru pri veľkých vzdialenostiach. Telefón TP-25 umožňoval spojenie až na 28km, zariadenie PZK bolo určené na používanie od týchto vzdialeností. Normálne je určený na zosilňovanie prichádzajúcich hovorov, no v prípade núdze je možné aj zosilnené vysielanie.
Parametre prístroja:
zosilnenie pri príjme ........................ cca 36 dB
zosilnenie pri vysielaní ................ cca 17,4 dB
rozmery ......................................................... 260 x 95 x 170 mm
hmotnosť kompletu ............................... cca3,3kg
napájanie:
žhavenie ........................ 1,4 V (článok AS4)
žhaviaci prúd ............ 50mA
anodové napätie ....... 45 V (doštičková batéria typ 932045)
anodový prúd .............. 1,5 - 3,5 mA
výdrž batérií: 150 až 200 prevádzkových hodín
Prístroj je uložený v totožnom bakelitovom obale ako TP-25. Narozdiel od telefónu ale nemá od výroby otvor na kľučku induktora, otvor pre zvonček, na hornom veku sa nenachádza hláskovacia tabuľka, a biela tabuľka je olemovaná namodro. Na vnútornej strane veka sa nenachádza schéma zapojenia, ale návod na použitie, chýba kľučka induktora a ešte je tam kovová páka, ktorá pri zatvorení veka prepne prepínač do nulovej polohy.
Panel obsahuje pripájacie svorky, trojpolohový prepínač prevádzky :
"N" zosilňovač vypnutý, "P" zosilnenie príjmu, "V" zosilnenie vysielania. Pod prepínačom sa nachádzajú zarážky, pričom poloha "V" je zaplombovaná a prepínač v tejto polohe nieje aretovaný (vracia sa späť). Na pravej strane veka sa nachádza pod krytom priestor pre napájacie batérie a svorky pre ich vodiče.
Zapojenie bolo jednoduché, linka sa zapojí na svorky a pomocou šnúry s kolíkmi sa spojí s telefónom TP-25. Takto funguje všetko normálne. V prípade že je potrebné príjem zosilniť, je potrebné prepínač prepnúť do polohy "P". Pri vysielaní je ho ale potrebné vrátiť do polohy "N", prípadne do "V", tu je ale potreba odstrániť plombu, (na mojich foto už nieje).
V príslušenstve je ešte popruh a prepojovacia šnúra s konektormi.
Interiér prístroja, schéma zapojenia sú na foto. V zaplombovanej papierovej krabičke sa nachádza ešte záložná elektrónka 1L34. Na poslednej fotke sú dve druhy batérii AS4.
Prístroj vyrábala Tesla Stropkov, v súčastnosti sa už nepoužíva.

Fotogaléria (19)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42367

Návštev týždeň: 256

Návštev dnes: 13

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/