Diaľkomer ZDN (2.diel)

Pridané: 30.01.2022 / 12:58

Diaľkomer je uložený v plechovej bedni, v polstrovanom uložení, spolu s príslušenstvom. Príslušenstvo tvorí:
rektifikačný kľúč
skrutkovač 5mm (ten mi v súprave chýba)
skrutkovač hodinársky
2ks záložné vysúšacie vložky s púzdrami
10ks žiaroviek pre osvetľovač
flanelová a batistová utierka na optiku
pomôcka na meranie očného rozostupu
krytky na okulár
clony na objektívy
gumová očnica okulárov
dokumentácia (chýba)
Na veku bedne je upevnený zoznam príslušenstva a fotografia kompletu.
Rektifikačný kľúč slúži na rektifikáciu a nastavenie ďiaľkomeru na ďiaľkové zrovnanie na 25m na 1m dlhú diaľkomernú lať. úkon sa vykonáva iba po oprave, technickom oštrení a pri podozrení na nesprávne meranie. Pomôcka na meranie očného rozostupu slúži na meranie vzdialenosti stredu očí obsluhy diaľkomeru. Použitie je jednoduché, zatvoríme pravé oko, priložíme pomôcku k nosu tak, aby stred oka bol na značke v zrkadle, potom ľavé oko zatvoríme a pravým vidíme v zrkadle pravítko, na ktorom zmeráme stred oka. Výsledné číslo je rozostup očí od seba, čo je pri použití a nastavení stereoskopického diaľkomeru dosť dôležité. Krytky na okulár popisovať netreba, používajú sa pri preprave a uložení ako ochrana optiky okulárov. Krytky na objektív plnia dvojitú funkciu a dajú sa upevniť v dvoch polohách: ako slnečné clony- clonia priamému slnečnému svetlu a sťažujú odrazu svetla z objektívov, a ako krytky objektívov chrániace objektívy proti prachu a mechanickému poškodeniu.
Osvetľovacia hlava sa nacvakuje na ďiaľkomer a slúži k osvetleniu zamerovacích značiek pri zhoršenej viditeľnosti. Zapája sa do batériového bloku s reostatom, ktorým bolo možné regulovať intenzitu podsvietenia. Tento blok sa nachádza v bedni č.2, tú som ale vôbec nezohnal. Súčasťou bedne č.2 boli aj náhradné batérie, a špeciálny nosič ďiaľkomeru na ramená.
Výrobný kód "41" je maďarský výrobca MOM (Magyar Optikai Művek)a otpika v tejto kamufláži bola určená na export do severnej afriky a na blízky východ.
V bedni je ešte uložená gumová očnica na objektív a nachádza sa tam aj priehradka na dokumentáciu.
Moje poďakovanie v tomto prípade patri aj firme Mibotech (www.mibotech.sk), za expresnú výrobu jednej špecifickej súčiastky k tomuto zariadeniu.

Fotogaléria (16)

Štatistiky

Návštev celkovo: 44723

Návštev týždeň: 387

Návštev dnes: 30

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
3 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/