MRP-4 (II.diel)
Pridané: 02.09.2023 / 20:49
Príslušenstvo zariadenia je rozdelené do štyroch podskupín:
"príslušenstvo pre bojovú činnosť" -sada v plátnenej brašni
"príslušenstvo pre výcvik" - uložené v prepravnej bedni
"dokumentácia súpravy pátrača"
"náhradné- záložné diely"
Súprava obsahuje tri špecifické batérie typu 7NiCd 458, batéria má napätie 8,4V , kapacitu 45OmAh.
Pátrač je možné napájať aj externým batériovým zdrojom BZ, do ktorého sa vkladá 6ks 1,5V batérii o rozmere D, následne sa prepojovacím káblom zapája do prepojovacej skrinky PS, a tá sa vkladá namiesto batérie. V súprave je ešte jeden napájací kábel, ukončený banánikmi, na pripojenie na iný externý zdroj.
Prepojovacia skrinka umožňuje ešte zapojenie nahrávacieho zariadenia (magnetofónu) na nahrávanie zvukovej stopy / impulzov, napríklad pre ich neskoršú analýzu.
Na testovanie funkčnosti pátrača sa používa generátor G, doň sa vkladá jedna 1,5V batéria D. Tlačidlom vo veku sa spustí generovanie impulzov, tie musí pátrač zachytiť. Vovnútri sa nachádza iba reléový bzučiak, nič zložité a predsa funkčné.
Na nabíjanie batérii slúži buď sieťový, alebo batériový nabíjač, pred pouťitím je potrebné doň nacvaknúť panelový merací prístroj.Batériu je možné nabíjať aj pomocou prepojovacieho pásika PP, ten sa nasadzuje do kontaktov batérie a nachádzajú sa na ňom dve svorky na upevnenie vodičov. Sluchátka sú univerzálne, s atypickým konektorom, výmenné plastové mušle/vložky (alebo ako to nazvať?) umožnujú používať pre pravé, alebo ľavé ucho.V náhradných dieloch sa nachádza 6ks náhradných vložiek, po 3ks na každé ucho. Na výukové účely je určený mini reproduktor MR, ten obsahuje aj zosilnovač, a keďže ja napájaný zo samotného pátrača, návod odporúča (kvôli vyššej spotrebe) používať externé napájanie pátrača. V náhradných dieloch je náhradná poistná skrutka pre uchytenie batérie v pátrači, a dva uzávery diód- jeden s pravým, a druhý s ľavým závitom.Súprava ešte obsahuje hodinársky skrutkovač,viac náradia tam nieje.Ten z mojej súpravy je ešte origo zabalený, tak som ho ani nevybaľoval.
Označenie pátrača- posledné dvojčíslie je rok výroby, predposledné číslo (dvojčíslo) je mesiac výroby, a prvé tri čísla sú samotné výrobné číslo pátrača. Existovalo viac variánt prístroja, novšie kusy (od roku výroby 1974) majú na zadnej strane keramický prieduch na vyrovnávanie tlaku, totožný ako má RF-10.
Stretol som sa aj s poľskou (exportnou) variantou, tá už mala konektor pre slúchadlo klasický 3,5mm jack. Či sa to bolo origo, neviem.
Súprava sa vyrábala s poľskými a ruskými popiskami, s inými som sa nestretol.
Ešte existuje cvičná súprava,(červený pás), obsahuje magnetofón, nahrávky zvukových stôp a ďalšie príslušenstvo. A potom ešte výuková súprava MRP-4 VS, je to verzia pre výučbu obsluhy niekde na učebni napájaná zo siete 220V. Samotné zariadenie je označené IRLZ-4, viac info k tomu ale nemám...
Fotogaléria (19)