VDD-80

Pridané: 14.08.2022 / 20:00

VDD-80 je vyhodnocovací prístroj určený na kontrolu dozimetra DD-80.
Dozimeter DD-80 je osobný diagnostický dozimeter, ktorý sníma celkovú prijatú dávku žiarenia prijatú jednotlivcom. Skladá sa z plastového obalu, tieniacej vložky a špeciálneho snímacieho hranola z metafosfátovej rádioluminenscenčnej skloviny. Tá mení vplyvom gama a neutrónového žiarenia svoje vlastnosti na atomárnej úrovni, ktoré sa zisťujú pod definovaným UV svetlom. Dozimeter sa nedá bežne "nulovať".
Prístroj je uložený v drevenej bedni spolu s príslušenstvom, dokumentáciou, spotrebnými dielmi a tzv. štandartným (porovnávacím) dozimetrom určeným pre kontrolu prístroja.
Obsah bedne:
prístroj VDD-80
sieťový kábel
batériový kábel
prípojka na batérie
záznamník
návod k obsluhe
krytka skrutky dozimetra 2000ks
4ks zásobník na dozimetre
2ks záložná UV žiarovka LUF 4a
krabička s drobnými dielmi:
záložný kľúč na otváranie dozimetrov
štetec
handrička
olej
poistky
kryt konektora
hrot
diely pre DD-80
Rozmery prístroja: 30 x 17 x 32,5cm
Bedňa: 56 x 37 x 24cm
napájanie 230V/50Hz prípadne 12 až 27V jednosmerných
Váha samotného prístroja je 8,8kg, váha celej súpravy 19kg, a umožňuje aj pripojenie na tlačiareň.Prístroj meria v rozsahu 5-1500 cGy, dávka vyššia sa prejaví blikaním displeja.
Po zapnutí je potrebné počkať niekoľko minúť, skontrolovať svit UV žiarovky na okienku objímky (hore), potom navoliť typ dozimetra (československý/ ruský a poľský). Pri ruskom a poľskom svieti vedľa displeja žltá led.
Následne je potrebné vytiahnuť zakladač a pootočiť ho nadoraz doprava, čím sa spustí kalibrovanie prístroja a na displeji sa zjaví 0. Zakladač potom otočiť naspäť doľava. Pomocou hrotu napichnúť krytku skrutky dozimetra, vytiahnuť ju a potom pomocou ručného kľúča, alebo kľúča na prednom paneli skrutku povoliť o jednu až dva otáčky a dozimeter otvoriť. Vložiť ho do zakladača, zatvoriť a zakladač zasunúť na doraz. Do jednej sekundy sa nám na displeji zobrazí nameraná hodnota. Vysunúť zakladač a vybrať dozimeter. Ten je potrebné zložiť a skrutka sa doťahuje zásadne pomocou momentového kľúča na čelnom paneli, ten pri správnom dotiahnutí cvakne.
Tzv. štandartný dozimeter je červenej farby a hodnota jeho dávky je uvedená v dokumentácii. Slúži na kontrolu funkčnosti a presnosti merania. Upozornenie pre provokatérov, špekulantov, akčné typy čitateľov a bonzákov- nejedná sa o žiadny rádioaktívny žiarič, ale o vyhodnocovací prvok (hranol) ktorý dostal definovanú dávku žiarenia niekde vo výrobe. Porovnanie štandartného a ostrého dozimetra je na poslednej fotke.
Samotný prístroj som zohnal ako nefunkčný, zakúpením od známeho, ktorý z neho chcel použiť skrinku na iný projekt. Našťastie ale k tomu nedošlo :) Závada jeho nefunkčnosti spočívala vo vadnom magnetickom snímači. Vyradené súpravy sa dajú ešte kúpiť v ČR.

Fotogaléria (16)

Štatistiky

Návštev celkovo: 43390

Návštev týždeň: 310

Návštev dnes: 36

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
3 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/