Diaľkomer OEM-2

Pridané: 29.10.2021 / 23:00

Tak k tejto mašine som sa dostal kúpou z armyshopu, ako jeden z posledných kusov na sklade. Následne cez rôznych známych takmer pol roka putoval ku mne, nakoľko váha kompletu je takmer 60kg, doprava kuriérom by bola extra drahá. Samotná súprava je skladovka, nikdy nepoužívaná, chýba v nej zopár drobností a statív. Roky skladovania sa však ukázali na umelej koženke tlmiacich častí nosného systému, a koženka sa takmer ihneď pri záťaži začala mierne olupovať...
Tak nejaké technické údaje:
váha diaľkomeru 28,5kg
periskopická výška 273mm
stereoskopická základňa 520mm
zväčšenie 14x , hľadáčik 1,8x
zorné pole 80,4m na 1km , hľadáčik 630m na 1km
zorný uhol 4,6°
okulár -4 až +3 dioptrie
meraná vzdialenosť od 400m do 15000m
max. chyba merania na: 400m je +-0,6m, pri vzdialenosti 10km je +-385m
OEM-2 je stereoskopický diaľkomer, na svoju činnosť nepotrebuje žiadnu elektroniku, batéria slúži iba na prisvetlenie značiek a na pohyb meracej značky pre presnejšie meranie. Komplet obsahuje zabudovaný prevádzač súradníc, takže na základne vašej (zadaných súradníc podľa mapy) polohy v teréne (a na mape) automaticky a mechanicky prepočítava tzv. polárne súradnice (takže berie do úvahy aj kopce) meraného cieľa na súradnice pravouhlé (poloha cieľa na mape). Takže to automaticky ukazuje súradnice cieľa, samozrejme diaľkomer musí byť správne nastavený na sever magnetický a kilometrový.
V spodnej časti sa nachádza upínacia časť pre statív, nad ňou je lupa so stranovými stupnicami, naľavo je stranové točítko, a ešte viac naľavo je točítko výšky, potom magnetka na zameranie magnetického severu, a lupa so stupnicou výšky. Na pravej strane je prevádzač súradníc X a Y, a nad ním je točítko diaľky s tlačítkom pohybu značky. Uprostred sa nachádzajú okuláre s infraindikátorom, nad nimi je ovládací panel na clonu, osnovu, hľadáčik a reguláciu podsvetlenia značiek. Vyššie sú upevnené clony, gumové opierky okulárov a drobné ND. Normálne sú zameriavacie značky osvetľované vonkajším svetlom cez výklopné okienka na prednej strane hlavy (napravo a naľavo). Objektívy hlavy majú vlastné výklopné krytky a pod nimi sú ešte svetelné filtre. Na objektívy je možné ešte nasadiť svetelné clony (tie hranaté kryty). Na ľavú stranu hlavy je možné nacvaknúť svetelnú výtyčku. Diaľkomer je urobený masívne, vodotesne a odolne. Všetky skrutky sú zavoskované, jediná vymeniteľná vec sú vysúšacie vložky.
Pri meraní je potrebné pomocou točítka diaľky umiestniť meraciu značku imaginárne do terénu tak, aby sa zdalo, že sa nachádza nad alebo pri meranom objekte. Chce to ale trénované oči a prax, ináč to nefunguje. A dosť podstatná vec je, že merač si ho musel nastaviť podľa seba a svojích očí. Výhodou merania je, že diaľkomer nič nevyžaruje (žiadny laser) a neobsahuje žiadnu elektroniku, a jedná sa ešte o poctivú optiku a mechaniku.

Fotogaléria (20)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42366

Návštev týždeň: 255

Návštev dnes: 12

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/