PZU-5M , ПЗУ-5М

Pridané: 11.09.2021 / 21:26

Tento kúsok je zo sady rádiostanice R-394KM. Naproti nabíjaču E-348M popisovaného v minulom článku je prvý viditeľný rozdiel vo farebnom prevedení, PZU-5M je aj s prepravným obalom v bielo-šedej farbe, E-348M je vo sračkovo-zelenej farbe.
ďalšie rozdiely:
PZU-5M je normálne rozoberateľný, E-348M má všetky skrutky zagitované a zafarbené (ten by bez poškodenia rozobrať nešiel).
Nápis na krycom sklíčku Vx2 značí, že hodnotu napätia na stupnici je potrebné vynásobiť dvomi. Stupnica je rovnaká ako u E-348, ale napäťový rozsah je u tohto dvojnásobný, menovité výstupné napätie je 12V, maximálny prúd 3A, zase to ale všetko závisí od otáčok dynama, záťaže na výstupe a v hlavnom rade vo vytrvalosti samotného radistu, čo batérie dobíja.
Obidva nabíjače sú aj s obalmi rozmerovo úplne totožné, váhovo v podstate tiež.
V príslušenstve je opäť kábel, na strane pre dynamo je opäť konektor 2PM14, tentokrát je kábel ale zakončený 4pinovou koncovkou typu ŠR. Komplet už neobsahuje žiadnu redukciu na tento konektor. Tento konektor sa zapája priamo na 12V opaskovú batériu. Pomocou tohto dynama je možné dobíjať iba batériu, možnosť núdzového napájania rádiostanice tu nieje.
Vnútorná schéma zapojenia a návod na použite sú totožné ako u E-348, rozdiel je v podstate iba v samotnom vinutí dynama, tak tu tie isté fotky dávať nebudem. Dynamo je v súprave rádiostanice iba v prepravnom obale (a mastnom papieri samozrejme), bez drevenej krabičky, tú tam netreba a zbytočne by iba zaberala miesto.
Nabíjač je samozrejme plne funkčný, v top stave a to až tak, že je problém ho vôbec vybrať z prepravného púzdra, uloženie ešte nieje vymačkané a je tam úplne natesno. Aspoň viem, prečo časť uloženia v obale u E-348 niekto vytrhol :)
Nerozoberal som ho, aj keď by bolo zaujímavé si pozrieť konštrukčné a technické riešenie, no skrutky na krytoch sú pekne zalakované a pri demontáži by sa farba isto olúpala.
Samotné dynamo je dosť zháňané a samozrejme aj dosť cenené, cena na ebay a podobne sa často pohybuje aj cez 120€ za sadu. Narozdiel od rôznych čínskych plastových ručných nabíjačiek toto pravdepodobne vydrží úplne všetko.

Fotogaléria (10)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42366

Návštev týždeň: 255

Návštev dnes: 12

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/