9S13 , 9C13

Pridané: 27.06.2021 / 19:18

Tak k tomuto kúsku som za zase dostal, ako vždy cez jeden vojenský výpredaj. Doklady potvrdzujú, že voľakedy bol zavedený v AČR, a po rokoch tažkých bojov na všetkých frontoch bol vyradený kvôli "nekompaktibilite s technikou NATO, morálnou a technickou zastaralosťou". A pravdepodobne aj nefunkčnosťou a nerentabilitou opravy.
Tak na čo to vôbec slúžilo? Používalo sa to pri streľbe raketami S-2 (9K32) na zameranie smeru príletu vzdušného cieľa letiaceho naproti, samozrejme za podmienky, že ten cieľ mal zapnutý prehľadový, alebo bombardovací radar. Celé zariadenie mal strelec prevesené cez krk, a zameriavacia smerová anténka bola umiestnená na prilbe (prípadne na prístroji). Zameriavalo sa natočením hlavy, resp. celého tela tak, aby signál v slúchadle bol čo najhlasnejší. Takže sa zameral prilietajúci cieľ, počkalo sa, pokiaľ preletí nad hlavou a potom sa zamerala raketa navádzaná teplom a pálilo...
Konkrétny kus z 82roku prešiel v 90tych rokoch modernizáciou vo VTÚ Slavičín - a to prerábka na NiMh batériu 9,6V/1,8Ah, keďže origo pôvodné valcové batérie po rokoch odišli do batériového neba... Takže sa odstránilo pôvodné valcové bakelitové púzdro na batériu, a nahradil ho rýchloupínací konektor. Prevedenie batérie a konektora vidno na fotkách. Batéria je samozrejme po smrti, prístroj som neskúšal ani oživovať- tak nejak nieje čo zameriavať, a celé prevedenie zariadenia je urobené vodotesne a hlavne nerozoberateľne- jediné čo je možné, je výmena detektorových diód. V príslušenstve je dokumentácia, kľúče, náhradné diódy, držiak antény a kábla na prilbu, a jedna batéria. Kufrík je hliníkový, veľmi pekný, možné je ho aj zaplombovať, o rozmeroch 116x296x276mm, origo k sade patrí aj drevený prepravný box, ten ale nemám, tak ako aj starú origo baterku s púzdrom.
Spôsoby nosenia nám ukazuje v dokumentácii pravdepodobne mladučký Quentin Tarantino :), konštrukcia zameriavacej smerovej antény, a bloková schéma zapojenia je na fotkách. Samozrejme všetko je "CEKPETHO"- "TAJNÉ", takže imperialistickí agenti budú mať teraz po dlhých rokoch utajovania radosť.
Ďalšie údaje:
pracovná frekvencia: 8570 až 17240 MHz (cca 3,5 až 1,7cm)
dosah: lietadlo výška 3000m dosah 20 až 25km
lietadlo výška 30m dosah 10 až 15km
váha 2,6kg
pracovná teplota od -50°C do +50°C
Stretol som sa aj s názorom že ide o radar, ale to je blud, je to iba príjmač radarového signálu, nič to nevysiela a ani vysielať nedokáže. Takže pokiaľ nevysiela lietadlo/bombardér/vrtuľník/ufo so svojím palubným radarom, nezachytí a nezasignalizuje to nič...
Podobné zariadenie sme v podstate mali aj z vlastného československého vývoja, slúžilo ale pre prieskumné jednotky na vyhľadávanie pozemných rádiolokátorov, volalo sa MRP-4, ale o tom niekedy nabudúce.

Fotogaléria (18)

Štatistiky

Návštev celkovo: 44721

Návštev týždeň: 385

Návštev dnes: 28

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
3 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/