R-014D, P-014Д Датчик

Pridané: 21.02.2021 / 15:00

Tak k tejto zaujímavej mašine som sa dostal úplne náhodou, v rámci zháňania iných vecí spoza južných hraníc...A ponuky na takéto zariadenia sa neodmietajú...Navyše aj s dokumentáciou, a prepojovacím káblom- no nezober to... Cenu nechcite radšej vedieť.
Tento prístroj sa objavil prvýkrát niekedy okolo 70tych rokov, ale bol dlho klasifikovaný ako "tajný",takže prístup k nemu nebol do nejakých 90tych rokov.Používa za na zápis, uloženie a odosielanie zašifrovaných správ - a to tak, že správa bola zašifrovaná podľa tabuľky a prevedená do číslic, po 5 miestnych skupinách.Rýchloodoslanie kvôli tomu, aby vás nepriateľ ťažšie zameral, a horšie mohol správu dešifrovať. Dnes by zameranie problém nebol,ale šifrovanie jednorázovým kľúčom je problém stále.Pozor, prístroj správy nešifruje, iba odošle to, čo ste zapísali.Veľkosť pamäte činí až 62 číslic :), takže v podstate 10 skupín aj s medzerami (medzera má tiež svoj znak).Na začiatku správy sa uvádza ešte tzv. adresa,-info,kto vysiela,alebo komu správa patrí.Počas písania sa rozsvecujú jednotlivé kontrolky s číslami a znakmi.Umožňovala odoslať aj navádzací znak na spustenie nahrávacej aparatúry u adresáta správy, tam sa správa nahrala, spomalene prehrala a dekodovala.Správa bola pre istotu ešte upravená tak aby sa dali detekovať a opravovať prípadné chyby v prenose.Pamäť je feritová, zariadenie obsahuje kopu integrovaných obvodov, tranzistorov a polovodičov, celkové vyhotovenie je typicky ruské, odolné vode, pádom a isto aj EMP impulzu.Váha samotná je 9,7kg, s príslušenstvom a batériami 14,5kg.Napájanie 4,8V z externého zdroja, alebo lúhových batérii 2NKP-20U2 pod predným vekom.Kontrola napätí samozrejmosťou, jednoduchá zmena rýchlosti prenosu a typ pripojeného zariadenia.Zaujímavosťou je rýchlovymaz uloženej správy v prípade nebezpečenstva, či uloženie viac krátkych správ, ale aj ich prečítanie,oprava či doplnenie. Použitie uľahčoval aj jednoduchý návod na veku batérii.Umožňovalo prácu s radiostanicami R-137, R-140,R-129,R-130,R-131,R-135,R-143 a používalo sa aj v BMP-1K, R-142. V ČSĽA bolo isto iba v tých dovezených BMP-1K, info o osobitnom použití výsadkármi a prieskumákmi nemám- tam mali R-354 a R394KM, a iné,fungujúce na rovnakom princípe. Tak nejak nemám ani vedomosť o tom, koľko týchto zariadení sa nachádza v československých zbierkach- info by potešilo.
K príslušenstvu patrí prenosová brašňa s popruhmi, skrutkovač, kľúč na baterie a púzdro s poistkami,prepravná bedňa, súprava zip (poistky, skrutky, baterie, gumičky lúh, žiarovky, vazelína a ďalšie drobnosti) a samozrejme podrobná obsiahla dokumentácia so schémami, popisom, návodmi atď.Debnu, zip a obal s popruhmi sa mi ale zohnať nepodarilo, snáď časom k tomu niečo dopasujem a doplním. Prístroj je samozrejme plne funkčný aj po 50tich rokoch, odoslanie správy ide automaticky po stlačení tlačidiel, bez nutnosti prepínania rádiostanice. Vyskúšané spoľahlivo na R-129,R-130 a R-143.

Fotogaléria (18)

Štatistiky

Návštev celkovo: 43389

Návštev týždeň: 309

Návštev dnes: 35

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
3 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/