Rádiový príjmač R-5a (R-5p)

Pridané: 25.07.2021 / 19:02

Tento príjmač sa začal vyvíjať pravdepodobne v roku 1959 vo "VEB"
Entwicklungswerk-Funkmechanik Leipzig v bývalej NDR. Do Československej armády bol dodávaný s českými popiskami a československými konektormi, nemecká verzia mala grafické symboly a iné konektory. Ide o krátkovlnný (KV) príjmač pracujúci na frekvencii od 1,5 do 22MHz v šiestich podrozsahoch v plynulom ladení. Poznáme dve varianty príjmača: R-5p (prenosný, napájanie pomocou batérii 18x NiCd 1,2V 2Ah) a R-5a (automobilový, používal sa v súprave rádiovozu RM-31Ma, napájanie z batérii 7NKN 10) Nejaké ďalšie údaje:
modulácia: A1, A2, A3, A1T, A2T,
citlivosť: pod 1uV pri A1, pod 4uV pri A2 a A3
nizkofrekvenčný výkon pri 4000 ohm slúchadlách 1mW
hmotnosť 13kg, teplotná odolnosť od -25°C do +40°C
napájanie je 1,2V pre žhavenie (odber 0,4A) a 7,2V (odber 0,15A) pomocou špeciálneho kábla (na fotkách) , prípadne je možné aj pomocou sieťového zdroja na 220V, ten bol československej výroby (to je ten na fotkách umiestnený v zadnom kryte)
Držiak prútovej antény bolo možné upeniť v dvoch polohách príjmača- horizontálnej a vertikálnej (na stojato)
Príslušenstvo príjmača ( v peknej maskáčovej brašni upevnenej na príjmači) tvorí: vysokoodporové slúchadlá 4000ohm 2ks, anténny izolátor, drôtová anténa na cievke, pripojovací kábel, prútová anténa
Potom ešte existuje súprava záložných súčiastok (elektrónky, tranzistory a žiarovky), a to kvôli tomu, že predpis určoval výmenu týchto dielov po odpracovaní 300hodín, bez ohľadu na parametre. Presný návod na použitie tu zmieňovať nebudem, ovládanie je jednoduché a intuitívne, žiadne záludnosti neskrýva. Zaujímavo vyzerá podsvetlená značka stupnice, a šikovne poriešené je aj automatické vypnutie pri nasadení čelného krytu. Ladenie je možné hrubé a jemné a to vďaka dvojpolohovému ovládaču ladenia. V obehu je týchto príjmačov relatívne dosť, väčšina je ale napadnutá kutilom a má dorobené rôzne filtre na príjem SSB signálu, tým sa síce zlepšila úžitková hodnota, no zvyčajne nevratne klesla hodnota zberateľská. Sieťových zdrojov je už pomenej, a úplne minimum sa zachovalo krytov s batériami. Môj sieťový zdroj dodáva iba napätie 7,2V , obvod pre 1,2V má odpálené sekundárne vinutie transformátora, a ten tak nejak nejde zohnať, asi to všetko časom prerobím na modernejšie regulovanie, s tým , že obal samozrejme zostane zachovalý.
Na batérie (musia byť ale galvanicky oddelené) a dobrú anténu ide príjmač veľmi pekne, čisto a kultivovane. Stupnica je relatívne hrubo ciachovaná, a ako som spomínal že neberie to zmieňované SSB, ale to nevadí.
Ak by mal niekto na predaj, alebo by vedel o bedničke na záložné súčiastky, prútovej a drôtovej anténe, originálnych (aj nefunkčných) batériach s púzdrom, držiaku príjmača do techniky, či nebodaj o originálnom maskáčovom obale na príslušenstvo, prosím o info či kontakt.

Fotogaléria (20)

Štatistiky

Návštev celkovo: 40674

Návštev týždeň: 353

Návštev dnes: 40

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/