OEM-2 statív

Pridané: 21.06.2023 / 20:18

Tak sa mi podarilo zohnať takmer nezohnateľný statív k diaľkomeru
OEM-2 .Vyšiel ma skoro drahšie, ako súprava samotného diaľkomeru, každopádne mám zostavu takmer kompletnú. Na trojnožku mi ešte chýba prepravný obal, ten je ale tiež v riešení.
Takže statív (alebo stojan, ako sa píše v predpise) sa skladá z hlavy, a troch teleskopických nôh. Je vyrobený z pevnostnej hliníkovo-duralovej zliatiny a je nemagnetický. V hornej časti hlavy sa nachádza dosadacia plocha pre diaľkomer, pevné záchytné ozuby a pohyblivý upevňovací ozub so skrutkou. Diaľkomer sa nasadí do ozubov a skrutkou sa doťahuje ozub, ktorý sa zachytí do rybiny diaľkomeru. Ďalej sa tam nachádza ešte priestor pre batériové púzdro s poistkou na jeho upevnenie a kvapalinová "bublinková" libela s presnosťou 25´. V spodnej časti hlavy je priestor na odloženie konektora kábla batérie.
Nohy sú teleskopické, trojstupňové, zaistené medzi sebou proti maximálnemu roztvoreniu remienkom s úchytkami.Uprostred veľkých nôh sa nachádzajú tzv. malé nohy. Tie sú upevnené na aretovateľných otáčacích kĺboch, dajú sa posúvať a tým regulovať nahrubo postavenie statívu na minimálnu výšku. Na presné doladenie do vodorovnej polohy slúžia skrutky v dvoch malých nohách, ktoré umožňujú vysúvanie/zasúvanie na presnú dĺžku.K postaveniu statívu na minimálnu výšku (pre pozorovanie v ľahu), je potrebné odpojiť spojovací remienok na veľkých nohách, až potom je možné ich maximálne rozovretie a postavenie na malé nohy.
Veľké nohy obsahujú po dva aretačné skrutky, ktorými je možné nahrubo nastaviť a zaistiť potrebnú dĺžku ramena. Presné doladenie je možné pomocou pogumovanej objímky v spodnej časti (iba u dvoch ramien). Stredná poloha vysunutia (označujúca rovnakú dľžku nôh) je vyznačená červeným bodom.
Na postavenie statívu na hladkú plochu (betón a podobne) je vhodné použiť gumené opierky zo sady diaľkomeru. Viac napovedia o konštrukcii a použití fotografie.
Parametre statívu:
váha statívu s batériovým púzdrom a batériami ......................................... cca 10,3kg
výška okuláru diaľkomeru na veľkom statíve od zeme ........................... od 90,7cm do 156,7cm
na malom statíve (v ľahu/z okopu)............ od 42,9cm do 51,7cm
dĺžka zloženého stojanu ....................................................................... cca 74cm
Návod na použitie: statív nastavíme na potrebnú výšku a pomocou objímok a libely ho dáme do vodorovnej polohy. Následne naň upevníme diaľkomer a zaistíme ho. Potom je potrebné opäť dať do vodorovnej polohy samotný diaľkomer, a to už pomocou libely na diaľkomere. Upevnenie diaľkomeru je potrebné (kvôli jeho váhe) robiť vo dvojici. Samozrejme že som zostavu už skúšal a testoval, statív je masívny a diaľkomer sa pri používaní vôbec nehýbe.Zlepšila sa samozrejme aj presnosť merania.
Ďakujem P.K. za obchod...

Fotogaléria (17)

Štatistiky

Návštev celkovo: 41077

Návštev týždeň: 443

Návštev dnes: 31

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/