Príslušenstvo rádiostanice R-354

Pridané: 03.10.2021 / 19:55

Po dlhšej dobe sa mi nakoniec podarilo zohnať a vyskladať viacmenej takmer kompletné základné príslušenstvo k rádiostanici R-354 , ktorú som tu už popisoval.
Takže si to trochu popíšeme:
Nabíjač E-348 (Э-348M) som už popisoval tu .
Anténa - na cievke, je to drôtová dipólová o dĺžke jedného ramena 16m, takže dokopy 32m drôtu a 10m silonového lanka. Chýba mi ešte závažie, to som síce zohnal, ale v tak zoxidovanom a rozpadnutom stave (zinková zliatina), že som dal radšej vyrobiť repliku.
Tienidlo - na stupnicu, skladacie, plechové, používa sa v prípade veľkého svetla, alebo na maskovanie svitu stupníc. Bude potrebné ho zrepasovať.
Skrutkovače - niekde boli dva, inde zase jeden skladací obojstranný. Použil som uloženky od Narexu
Slúchadlá - štandartný typ TG-7M (ТГ-7М) na hlavu a TM-2M do ucha, obidva s rovnakým štandartne atypickým sovietskym konektorom.
Nabíjacia redukcia- na nabíjanie batérie rádiostanice pomocou autobatérie alebo iného 6V zdroja (vtedy je možné aj priamo napájanie), alebo 12V (iba nabíjanie, 12V napájanie by rádiostanica neprežila). Silikonové káble sú ukončené krokosvorkami, prúdové obmedzenie je pomocou 2x6V žiaroviek.
Sieťový nabíjač - na nabíjanie bolo potrebné doň ešte zapojiť stolovú lampu 100W ako obmedzovač prúdu, vlastne obsahuje iba 4 diódy na usmernenie a mikrospínač. Našťastie do naších zásuviek tak nejak nevojde, istenie žiadne, ochrana výstupu žiadna, proste prúser a nočná mora všetkých elektrikárov.
Krabička- s náhradnými žiarovkami na osvetlenie stupníc, na lampičku a nejaké 2 žiarovky čo nikde nepasujú. Všetko uložené v peknom polystyréne. Chýba tam ešte malý zvitok plátnenej izolačnej pásky - na núdzovú opravu káblov.
Perforátor - na dierkovanie filmovej pásky, resp. na zápis šifrovanej správy na film. Znaky 0 až 9 , medzera a znak opravy. Automatický posuv filmu, tabuľka perforácie na boku, pod ňou zavádzací plech filmu do čítačky na rádiostanici. Po repase, funkciu popíšem v osobitnom článku, nakoľko ide o zaujímavú mašinku.
Plechovka na čiernu pásku LČ-35 (alebo aj obyčajný film do foťáku) a rezačku na film- tá umožňovala jednoducho rozrezať film na dve rovnaké polovice, iba pretiahnutím filmu cez medzeru. Plechovka aj s perforátorom je uložená vo veku rádiostanice, ostatné drobné príslušenstvo je v obale rádiostanice, okrem nabíjača E-348, ten sa nosil osobitne.
V rozšírenom/kompletnom príslušenstve sa ešte nachádzala ešte dokumentácia samozrejme, teleskopický laminátový stožiar v obale (rovnaký ako u R-394KM) a ešte jedna plastová krabička, v ktorej sa nachádzali: náhradné elektrónky, elektrolyt do článkov, náhradné články, injekčná striekačka, prípadne aj sieťová nabíjačka. Tieto veci sa mi ale zohnať nepodarilo, možno časom sa niekde objavia...

Fotogaléria (20)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42366

Návštev týždeň: 255

Návštev dnes: 12

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/