Rádiostanica R-143 Bagulnik, Р-143 Багульник

Pridané: 15.02.2021 / 21:21

Ruská radiostanica pracujúca na krátkych vlnách- frekvencia 1,5 až 19,999Mhz, výkon okolo 10W, takže sa s tým dá volať a dopípať cez pol zemegule.
Túto radiostanicu sa mi podarilo zohnať pred rokmi v jednom armádom výpredaji, vrátane kompletného príslušenstva a prepravnej bedne. V súprave sa nachádza kompletná dokumentácia, v ruštine samozrejme, náhradné batérie a brašne k nim, osobitný blok s lúhovými batériami, článkový stožiar s drôtovou dipolovou anténou v prepravnej brašni, umelá záťaž namiesto antény, súprava zip, drobné náradie, tzv. brašňa spojára, držiak na radiostanicu do techniky, prepravný obal na radiostanicu, anténa typu kulikov, predlžovací nádstavec na anténu, držiak antény na techniku, morze kľúč a držiak na upevnenie na nohu. Váha radiostanice je cca 11kg, takže bolo čo niesť... Vysielať je možné aj za pochodu (s anténou kulikov), alebo na mieste pomocou predlžovacieho nadstavca, či stožiaru s dipolovou anénou. Samotná radiostanica v prepravnom obale aj ale pekne vyvážená, remene sú dosť široké na to aby sa do pliec nezarezávali, no brašňa so stožiarom je váhový otras. Batérie na fotkách sú tak ako som ich zohnal, pri repase sa pôvodné lúhové články z obalov odstraňovali a dávali sa tam olovené batérie vymedzené plastovou vložkou. Tie moje už ale boli samozrejme po smrti, no zohnať ich nieje problém, takže odpadajú starosti s hydroxidom a problémami s tým súvisiacimi. Jedna batéria má 12 voltov. Pri prevádzke radiostanice sa slabé baterie signalizujú akustickým signálom do slúchadiel. Okrem toho je možné radiostanicu napájať aj pomocou prepojovacieho kábla a lúhovej batérie v osobitnej skrinke.
Ladenie je jednoduché, a po krátkom zaškolení ľahko zapamätateľné. Na veku je tabuľka s nastavením anténneho tunera pri jednotlivých antén a pri daných rozsahoch frekvencíí. Radiostanicu je možné jednoducho prepojiť a ovládať pomocou poľného telefonu. Umožňuje prevádzky A1, A3J, F1 a je možné aj použitie rýchlotelegrafu R-014D . Ovládacie prvky sú popísané samozrejme v ruštine a zvýraznené fosforeskujúcou farbou, čo je ale mierne divné, do stanice sa nedá zapojiť osvetľovacia lampička, narozdiel od iných starších, či novších ruských radiostaníc, kde bola vždy nejaká. Namiesto nej je v príslušenstve iba obyčajná baterka na 4,5v plochú batériu... Stanica je plná logických obvodov a tranzistorov, žiadne elektrónky...
Citlovosť je pod 2uV, nieje problém chytať na 2m anténu kulikov stanice a radioamatérov z číny, japonska, arábie, ruska a podobne. Nevýhodou je neplynulé ladenie, takže sa človek nacvaká až až...
Zaujímavosť, obsah vzácnych kovov v elektronike: zlato - 10,8g; striebro - 9g :) takže sa vo výrobe riadne nešetrilo... Nákupná cena v 87´ roku bola okolo 130 000 kčs.

Fotogaléria (20)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42368

Návštev týždeň: 257

Návštev dnes: 14

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/