R-255MP, Р-255МП

Pridané: 28.03.2021 / 13:16

O tomto zariadení ja ne nete dosť málo informácii a ešte menej fotiek.Rádiomaják sa používa k označovaniu výsadkového kontajnera s materiálom, prípadne na označovanie miesta stretnutia (zrazu) po uskutočnení výsadku. Maják sa dohľadáva príjmačom R-255PP. Frekvencia vysielača je pevná, určená a nastavená vo výrobe a nieje možné ju meniť. Je zároveň pekne vyznačená veľkými číslami na bočnej strane vysielača.
Pracovná frekvencia: 38 až 51,95 MHz , krok 50 kHz
Modulácia: F3 (frekvenčná, vysiela to iba jeden plynulý tón)
Napájanie: Aku 12V blok
Anténa: skládacia prútová špeciálna, alebo drôtová
Balenie (súpravu) jedného vysielača tvorí: dokumentácia, sada skrutiek a náradia, držiaky na techniku, upínacia doska, upínacie popruhy, dve špeciálne antény, sada ZIP (žiarovky, odisťovacie kolíky)
Ako to funguje? Do spodnej časti vysielača sa vloží špeciálna 12V batéria (tvorená 10ks 1,2V lúhovými článkami v plastovom kontajneri s upínacími skrutkami) a kryt sa uzavrie. Odisťovací kolík je vložený do otvoru v hornej časti vysielača a je možné ho zaplombovať. Vysielač sa namontuje na kryciu dosku a tá sa upevní na kontajner, alebo techniku. K tomu sa použije upínacie príslušenstvo uložené v krabici. Je možné ho upevniť aj priamo pomocou popruhov. Do konektora sa na nasadí anténa- dá sa vložiť v dvoch polohách, vysielač naležato, alebo vysielač nastojato. Anténu je potrebné napnúť a zaistiť. Potom sa od konca "poprelamuje" a to v častiach označených bielym pásikom. Takto zloženú napnutú anténu je potrebné na kontajneri upevniť pod úpínacie vyťahovacie popruhy padáku kontajneru tak, aby sa po vytiahnutí padáku odistila a sama napla. Pri tejto činnosti je potrebné dávať pozor na oči, dokáže riadne švihať. Na poistný kolík sa ešte pripevní lanko prepojené s padákom, takže pri otvorení padáku sa kolík vytiahne a vysielač sa zapne. Vysielať navádzací signál (tón) začne ale až po cca 1,5 minúte, (takže až je celý kontajner na zemi) dovtedy vysiela iba šum. Preto väčšina zberateľov tvrdí, že to nefunguje, ale zvyčajne stačí iba počkať. Kontrola vysielača sa vykonáva vytiahnutím závlačky a stlačením tlačítka "контроль" o cca 2 minúty- vtedy sa musí rozsvietiť kontrolná žiarovka pod sklíčkom. Vysielač je možné vypnúť iba vložením závlačky, alebo vybratím batérie, žiadne iné ovládacie prvky nemá. Prevedenie je vodotesné, povrchová úprava kladívková farba.
Môj konkrétny kus s pekným výrobným číslom 820000 bol zakúpený vo výpredaji, chýbajú mi ale náhradné žiarovky a kolíky, a bez batérie. Nakoľko asi ani nikdy nebol použitý a rok výroby je 1978, za tú dobu vyschli niektoré kondenzátory a bolo nutné ich vymeniť, pretože vysielanie nenabeholo ani po hodine :) Tento konkrétne pracuje na frekvencii 40,30MHz . Skúšal som dosah, v zastavanej oblasti to šlo na cca 1,5km. Pri teste v nezastavanom, mierne hornatom teréne to šlo v pohode na cca 5-6km...

Fotogaléria (16)

Štatistiky

Návštev celkovo: 40446

Návštev týždeň: 295

Návštev dnes: 1

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/