Diaľkomer ZDN

Pridané: 30.01.2022 / 13:28

Stereoskopický diaľkomer ZDN slúži na meranie vzdialeností k cieľom stereoskopickou metódou u malorážového protilietadlového delostrelectva. Podľa skúseností merača sa ním dajú merať aj vzdialenosti k pozemným cieľom. Ide o modernizovanú verziu diaľkomera ZD.
Parametre diaľkomera ZDN:
základňa diaľkomeru......... 1m
zväčšenie.................................... 10x
rozlišovacia schopnosť..... 5,5"
rozsah merania ďiaľok..... 500 až 6000m
váha diaľkomeru.................. 4,8kg
váha kompletu v bedni.... 10,5kg
Podstatou stereoskopického merania je využitie vlastnosti ľudského zraku a to schopnosť rozlíšenia objektu v diaľke. To značí, že objekt v diaľke vidíme očami pod určitými uhlami. Pokiaľ sa na takýto objekt dívame cez zameriavaciu osnovu, na ktorej sú pod určitými uhlami a veľkosťami vyznačené značky, dokážeme touto schopnosťou odhadnúť jeho umiestnenie v pozorovacej hĺbke. Vytvorenie týchto značiek je jednoduché: na rovnú plochu v určitých známych vzdialenostiach napicháme zastávky (značky) a to odfotografujeme. Následne z fotografie vymažeme pozadie a necháme tam iba značky. Po prepočítaní na zväčšenie optiky tieto znaky umiestnime na zámernú osnovu.
Ak by sme na tej rovnej ploche umiestnili objekt, dokážeme jeho polohu odhadnúť voči značkám, to isté platí pri meraní. Chce to ale nácvik, potom je to jednoduché.
Diaľkomer pozostáva z trubice, hláv (so svetelnými filtrami), okulára s dioptrickým a rozostupovým nastavením. Vovnútri sa nachádza dvojosový kolimátor, binokulárna pozorovacia sústava, osvetľovací systém (na prirodzené svetlo okolia, alebo el.osvetľovač) svetelný filter (ovláda sa pákou napravo pod okulárom- proti prudkému oslneniu pri meraní). Koncové hlavy majú ochranné kožené polstrovanie, koncovky na pripojenie vysúšacieho prístroja, vysúšacie vložky a svetelné filtre. Pod okulárom sa nachádza točítko výškového zrovnania s aretáciou. To si nastavuje merač (obsluha) tak, aby pri pohľade do diaľkomeru videl meracie znaky v jednej rovine, ináč je meranie nemožné. Ide viacmenej o individuálne nastavenie. Nad okulárom sa nachádzajú výklopné mieridlá na rýchle zamierenie na objekt, na trubici sú sklopné rukoväte.
Diaľkomer je po drobnej oprave a novom nastavení plne funkčný a zmerať ním vzdialenosť na nízkoletiace lietadlo trvá tak do 6 sekúnd. Do budúcna uvažujem nad vyrobením montáže k upevneniu na trojnožku pre statické pozorovanie objektov na zemi, nakoľko mi chýba ramenný nosič, a držať takmer 5kg tažký optický prístroj so zväščením 10x nieje jednoduché na pozorovanie viac ako pár desiatok sekúnd. Pokračovanie popisu príslušenstva je v 2.časti .

Fotogaléria (17)

Štatistiky

Návštev celkovo: 43390

Návštev týždeň: 310

Návštev dnes: 36

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
3 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/