R-254 "Hviezdička" , P-254 “Звездочка”

Pridané: 09.06.2022 / 20:32

Zameriavací príjmač R-254 "Hviezdička" slúži na zameriavanie a vyhľadávanie padákových zhodov vybavených rádiomajákmi typu R-128 (prípadne aj R-255MP) a aj ako príjmač inštrukcií pre skupinu.
Ide viacmenej o predchodcu príjmača R-255PP, síce ešte existoval aj typ R-254M "Marka", ten je ale dosť raritný.
Technické parametre:
Vyrábal sa vo viacerých verziách vo frekvenčnom rozsahu 44,0 - 50,0 MHz s frekvenčným rozsahom 600 kHz, plynulo laditeľný:
napríklad od 44,0 MHz až 44.6 MHz,
44.6 až 45.2, 45.2 až 45.8 atď až do 50MHz
rozmery: cca 185mm x 120mm x 55 mm
napájanie: +1,35 V / -2,7 V jednorazová horčíkovo-chlorid-meďnatá batéria 3МХМ-7ч
citlivosť do 5 µV
váha: cca 700g

Tento zameriavací príjmač obsahuje už dva tranzistory a deväť miniatúrnych elektróniek. Vyrábal sa od 6Otych rokov v Minskom rádiozávode.
Vo vrchnej časti sa nachádza plastový kryt so vstavanou feritovou smerovou anténou, po jeho odklopení dochádza k rozpojeniu dotykov a jej odpojeniu. Ovládací panel je skrytý pod týmto krytom a tvorí ho jednoduchá (až primitívna) ručne vyrytá stupnica s ukazovateľom (približnej frekvencie), miniatúrny ladiaci biely plastový gombík, spomínané kontakty pre anténu, a pripojenie slúchadla. Okrem toho sú tam ešte dve istiace plechové prvky, ktoré držia kryt uzatvorený, a jednoduchý výrobný štítok s výrobným číslom.
V spodnej prednej časti sa nachádza otvor s krytom pre chemickú jednorazovú horčíkovo-chlorid-meďnatú batériu 3МХМ-7ч. Táto zaujímavá batéria sa aktivuje ponorením do vody na dobu cca 5 minút - aby nasiakla. Potom je ju potrebné z vody vybrať, nechať odkvapkať a vložiť opäť do plastového sáčku. Takto aktivovaná batéria sa vloží do príjmača a nacvakne sa konektor na kontakty. Batéria dodáva napätie +1,35V pre žhavenie, a -2,7V pre napájanie po dobu cca 5hodín. Potom sa ju odporúčalo zakopať (aby sa dostalo za dosť aj ekológii :) )
Neaktivované batérie boli skladované vodotesne v zatavenom sáčku, rozbalené batérie je potrebné chrániť pred vlhkom.
Príjmač nemá žiadny vypínač, takže jediné jeho vypnutie bolo možné odpojením konektora batérie.
Samotné telo príjmača je kovové, plechové (s x krát opravovaným náterom).Príjmač je nerozoberateľný, v hornej časti je zapájkovaný a spoj je zafarbený. V zadnej časti sa na hornej a spodnej šasti nachádzajú 4 oká na remienky na zavesenie- príjmač sa nosil a používal zavesený na krku (horné oká) a spodný remienkom opásaným okolo hrudníka. Vyhľadávalo sa natáčaním celého tela na smer najsilnejšieho signálu vysielača. Kábel slúchadla je prepletený do remienka, slúchadlo má ozvučnicu z mäkkej gumy a na upevnenie na hlavu slúži nastaviteľná gumička. Popisovaný príjmač je plne funkčný.

Fotogaléria (10)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42366

Návštev týždeň: 255

Návštev dnes: 12

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/