Rádiostanica R-129 , P-129 "Выстрел"

Pridané: 14.03.2021 / 12:32

Ďalšia výsadková radiostanice, pre spojenie medzi výsadkovými jednotkami navzájom a štábom. K tejto viacmenej raritnej a dnes už tažšie zohnateľnej radiostanici som sa dostal na základe jedného inzerátu, bez príslušenstva, v dezolátnom stave a nefunkčná. Nakoľko som ju už dlhodobejšie zháňal, šiel som do toho. Nevhodné skladovanie sa podpísalo aj na vnútrajšku a elektronike- oxidáciou hliníkových častí a prechodovými odpormi.Repas obnášal kompletné rozobratie na bloky, prečistenie, opieskovanie niekoľko náterov obalu, čiastočné vyrovnanie zdeformovaného plechu, a tisíc ďalších drobností. Predný kryt sa mi ale nepodarilo zohnať, a príchytky naň boli natoľko pokrivené, že som ich tam radšej nedával. Opravil som menič napätia, no sfunkčniť celkom sa mi ju nepodarilo, nakoľko by bolo potrebné vymeniť asi všetky elektronky (a to je ich tam niekoľko desiatok), tak na to zatiaľ kašlem.Ešte treba doladiť chyby na prednom paneli a doplniť krytky na konektory. Farba bola zakúpená tu . Ako to dopadlo, posúďte z fotografii... sorry za kvalitu, niektoré sa proste nepodarili.
Rádiostanica bola do ČSĽA zavedená spolu s jej ségrou R-130 zavedená v 70-tych rokoch.
Ďalšie parametre:
frekvencia 1MHz až 10,9MHz,
modulácie A3A, A3H s JPP,A3,A1, takže pre neznalých, ide vysielať aj hlasom do mikrofonu, aj morzeovkou s kľúčom, popritom umožňovala aj použitie rýchlotelegrafu R-014D ,
hmotnosť samotnej stanice s batériami ("ľudových") 20kg, anténne príslušenstvo (stožiar, antény a kotvenie) 18kg, a ručný nabíjač E-348 s náhradnými batériami ďalších 11,5kg.
Uvádzaný dosah s dipolovou anténou cca 300km.Možnosť pripojenia a ovládanie poľným telefonom,napájanie na staré známe lúhové akumulátory 2KP-20, antény: 1,5m článková typu kulikov na vysielanie z miesta i za pohybu, 4m tyčová na vysielanie z miesta,drôtová 2x10m, dipolová 2x20m so stožiarom 10,5m. Do súpravy ešte patrí nabíjač E-348, telegrafný kľúč, osvetľovacia lampička, súčiastky ZIP, náhlavná súprava, záložné batérie, obal na rádiostanicu, brašňa radistu a stožiar s anténami, príslušenstvom a prenosným obalom. Ladenie po skokoch, pričom Hz je možné po prepnutí ladiť aj plynulo. Skúsenosti z príjmu a vysielanie nedám, pretože ako som už spomínal, rdst mi nefunguje. Pre výsadok padákom sa používal výsadkový nákladný kontajner typu GK-30, o tom si tiež niekedy niečo napíšeme.
Mimochodom, jedná sa presne o túto stanicu, čo im spadla do vody :)

Fotogaléria (19)

Štatistiky

Návštev celkovo: 43390

Návštev týždeň: 310

Návštev dnes: 36

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
3 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/