Sieťový nabíjač pre R-394KM

Pridané: 24.09.2022 / 15:08

Tento sieťový nabíjač sa používa na nabíjanie (a vybíjanie) 12V niklo-kadmiových batérii určených napájaniu rádiostaníc typu R-394K, R-394KM, R-394KM "Strizh", a radiostanice Severok-K.
Zariadenie pracuje na napätie 220V, alebo 127V. Zmenu napájacieho napätia je možné vykonať jednoduchou úpravou- demontovaním krycieho pliešku na dvojici vypínačov, prepnutím vypínačov do dolnej polohy a nasadením otočeného krycieho pliešku.
Nejaké parametre:
napájacie napätie .................................. 127/220V
maximálne napätie batérie ............ 13,6V
maximálny nabíjací prúd ................. 2A
maximálny vybíjací prúd ................ 2,5A
vybíjacie napätie ................................... 10V
Nabíjačka je vybavená aj vybíjačom, ten slúži na vybitie batérii pred ich nabíjaním, a táto procedúra predlžuje samozrejme ich životnosť. Vybíjač je automatický, po vybití batérie na napätie 10V sa vypne, takže nehrozí totálne vybitie a zničenie batérii.
Prístroj je uložený v plechovej skrinke s otváracím vekom a nosným popruhom. Vo veku je stočený napájací kábel a niekedy ešte aj jeden drôt na ukostrenie (k čomu konkrétne, sa mi ale nepodarilo nikde vyčítať).
Ovládací panej je jednoduchý, obsahuje konektor na pripojenie k batérii, ukostrovaciu svorku, poistkovú vložku, okrúhlu krytku pod ktorou sú uložené náhradné 1A poistky, prepínač napájacieho napätia s aretačnou krytkou, sieťový vypínač, a tlačidlo vybíjača. Plus ešte tri kontrolky indikujúce stav. Vedľa sieťového vypínača, indikuje zapnuté zariadenie do siete, kontrolka veľa uzemňovacej svorky indikuje ukončenie nabíjania, a kontrolka napravo dole od tlačidla vybíjača indikuje prebiehajúce vybíjanie batérie.
Jednoduchý návod: zariadenie zapojíme na batériu a stlačíme tlačidlo vybíjača. Prístroj nieje potrebné pripájať do siete, a sieťový vypínač musí byť vypnutý. Po zhasnutí kontrolky vybíjania je možné prístroj zapnúť sieťovým vypínačom. Akonáhle je batéria nabitá, rozsvieti sa kontrolka ukončenia nabíjania a batérie je možné používať.
Častým omylom na fotkách na nete a v rôznych múzeách je predstava, že nabíjačku je možné používať aj na napájanie rádiostanice. Je to blud, nedovolí to prevedenie konektorov, ani malý výkon nabíjačky. Navyše, aj keby to niekto zapojil, napätie nie nejak extra filtrované a môže dôjsť k poškodeniu radiostanice.
Zatiaľ poznáme dve základné varianty nabíjačky- staršia s vypuklými krytkami kontroliek a žiarovkami, a novšia varianta, s led diódami. Obidve majú ruské popisky a dodávali sa k súpravám radiostaníc.
Ozval sa mi ale jedem môj dobrý známy a ten má v zbierke ešte jednu raritnú nabíjačku- s anglickými popiskami. Pátraním sa mi podarilo zistiť, že vlastne patrila do súpravy k radiostanici R-394KM "Strizh". Vyhotovenie je rovnaké, ale panel je s anglickými popiskami, viď foto.
Nabíjač ako taký je vyhotovený robustne, blbuvzdorne a aj dosť kvalitne. Však to posúďte sami z foto...

Fotogaléria (12)

Štatistiky

Návštev celkovo: 32681

Návštev týždeň: 262

Návštev dnes: 8

Podpora

Náklady stránky na rok 2023 Vyzbierané/Cieľ
23 € / 100 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/