Rádiostanica R-394KM, P-394KM

Pridané: 07.03.2021 / 21:33

K tejto radiostanici som sa dostal na základe jedného zahraničného inzerátu. Vyradená z armády, potom bola v jednej súkromnej zbierke, v origo prepravnej bedni, s kompletným (ešte nerozbaleným) príslušenstvom, všetkou dokumentáciou , nezaliatymi lúhovými bateriami, proste top stav. Priložená dokumentácia s denníkom prevádzky ukazuje, že mala nabehané cca 20 hodín prevádzky- čo je v podstate nič. Prístup predávajúceho bol top, žiadne oblbováky, takže klobúk dole, ako sa hovorí... a za pár dní 40kilovú bedňu dovliekol kuriér. Stanica bola určená pre jednotky hĺbkového prieskumu a umožňovala posielanie zašifrovaných správ z vlastnej pamäte. Nedokázala však tieto správy dekódovať a ani šifrovať, to robil operátor na papieri a pekne ručne naťukal do pamäti. Tú bolo možné zálohovať špeciálnou valcovou 9V batériou po dobu 10 dní. Veľkosť pamäte bola 202 skupín po 5 znakov, možné uložiť viac správ, samozrejme rýchlovymazanie, opätovné prečítanie a úprava jednotlivých správ. Nejaké parametre stanice:
Frekvencia 1,5 - 13,5 MHz
príjem A1, A2, A3
vysielanie A1, F1, A2
citlivosť: telegrafný režim nie viac ako 2 μV
telefónny režim nie viac ako 5 μV
odber: príjem/vysielanie 0,7A/4,5A
dosah cca 1500km
anténa drôtová závesná 8/6m,protiváha 12/8m
hmotnosť rádiostanice 10kg
hmotnosť súpravy v bedni 38kg
Pracovala v poloduplexe, takže na jednej frekvencii ste mohli príjmať a na druhej vysielať.LED displeje svietia iba pri stlačenom tlačidle, celá radiostanica je vodotesná a plne pracuje s integrovanými obvodmi.Napájanie 12V z nosiča, alebo autobatérie pomocou priloženého špecl kábla.Vysielanie iba morze kľúč, alebo šifra z pamäte, prípadne šifra priamo ručne z klávesnice.Slúchadlá rovnaké ako pre R-354.Nutné dolaďovanie antény pre príjem a aj vysielanie- podľa tabuľky na paneli stanice.
Čo všetko súprava obsahuje? Prepravná bedňa, celta, radiostanica s popruhmi, dva bateriové nosiče, sieťový nabíjač , ručný nabíjač PZU-M , prepojovacie káble, dva teleskopické stožiare s obalmi, dva anténne cievky, súprava ZIP, náplň hydroxidu do bateríí s plniacimi balonikmi, hromada mastného papiera, dokumentácia v ruštine (samozrejme) a prevádzková v češtine z čias ČSĽA. Radiostanice je samozrejme plne funkčná, výkon 10W je výhodou, takže pri správne naladenej anténe to zase obehne pol zemegule. Príjem super, akurát mierna nevýhoda je zadávanie presnej frekvencie, takže na ladenie a lietanie po pásmach to extra nieje.Pozn: zelená ručná nabíjačka na foto je zo súpravy R-354. Iná varianta stanice tu .

Fotogaléria (20)

Štatistiky

Návštev celkovo: 42367

Návštev týždeň: 256

Návštev dnes: 13

Podpora

Náklady stránky na rok 2024 Vyzbierané/Cieľ
1 € / 110 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/