Ťažba (nie bitcoiny).

Pridané: 04.11.2021 / 21:26

Tak dnešný článok je trochu odveci, nie však natoľko, aby to bolo mimo techniky. K napísaniu tohto menšieho pokecu ma viedlo zopár súkromných správ, ktoré som dostal. O čo sa vlastne jedná? Ako všetci veľmi dobre vieme, v dobách minulých sa najmä vo vojenskej a špeciálnej elektronike vôbec nešetrilo drahými kovmi a použitými materiálmi.
Zhodou náhod sa mi v priebehu určitej doby ozvali dvaja záujemci (možno to bol jeden, z dvoch adries, čo tiež nevylučujem, taktika by tomu nasvedčovala), že si skladajú a zfunkčňujú rádiostanice a potrebovali by z tej či tej radiostanice presne ten a ten blok,či onen kondenzátor. Obal techniky si môžem nechať. Samozrejme aj s ponukou ( extra nízkej) ceny. Nedalo mi a dotyčných som si preklepol. Na zopár inzertných portáloch som našiel ich inzeráty s ponuku na kúpu tej a tej ruskej radiostanice, meracieho prístroja či zariadenia. Iba kompletného, nefunkčnosť nevadí. Neznalého by pri pohľade na takýto inzerát napadne iba to, že chlapík je zberateľ tak zháňa do zbierky. Je ale náhodou to, že zháňa vyslovene prístroje, kde boli drahé kovy j desiatkach gramov? Isto nieje. Takýchto inzerátov typu "zberateľ kúpi" je kopu. Za "výhodnú" cenu samozrejme.
Dajme si príklad, za "starú ruskú radiostanicu" R-130 ponúka jeden iný inzerent 100-250€. Takže spravíme analýzu, klikneme na https://dragmetinform.ru/spravochnik-soderzhaniya-dragmetallov/apparatura-sviazi/radiostantciia/r-130-id1802.html a dozvieme sa, že obsahuje 53,33g zlata a 10,49g striebra. Zjednodušene, kontakty a drôty pôjdu do indukčnej piecky a máme zisk. Pri dnešných cenách výkupu, hrubý teoretický zisk pri vyťažení kovov je cca 1345€, a to som nebral do úvahy ešte predaj špecifických súčiastok na burze a bordel do šrotu. Takže vyslovene klamanie zákazníka a podvod jak vyšitý. A takto sa likviduje technika- spojárska, meracia, a výpočtová z praveku počítačov. Takže pozor na inzeráty typu kúpim: diaľkopis Dalibor, tantalové kondenzátory, plošné spoje, vojenské konektory, ladiace vzduchové kondenzátory, prepínače, konektory, rôzne snímače, ruské osciloskopy, striebrozinkové batérie a podobne, dokonca aj určitý typ filtrov do plynových masiek, ak má inzerent takýchto inzerátov viac, prevdepodobne nejde o zberateľa, ale o "ťažiara" drahých kovov. No nieje to len záležitosť Slovenska či Česka, tento trend funguje v poslednej dobe po celej európe. V rámci "ťažby" sa likvidujú technické rarity všetkého druhu a ten kto sa zberateľstvu a študovaniu techniky venuje seriózne, má smolu. Seriózny kupec (rádioamatér) zverejní pri mene aj svoj volací znak, priekupník preferuje iba email, číslo zvyčajne nefunguje.
Záujemca o moju techniku potom ešte cenu mierne navýšil, no mal smolu, nič sa rozoberať nebude :) Ak ma ešte niekto takýto nadrzovku osloví, spravím mu reklamu na tejto stránke, zverejním printscreeny inzerátov, a komunikácie nech sa mu darí v klamaní zákazníkov aj ďalej :)

Fotogaléria (1)

Štatistiky

Návštev celkovo: 35303

Návštev týždeň: 239

Návštev dnes: 0

Podpora

Náklady stránky na rok 2023 Vyzbierané/Cieľ
39 € / 100 €

Odkazy

www.hodosik.sk www.zelenavlna.com www.wftw.nl www.om3kdx.webnode.sk www.cryptomuseum.com http://rf-10.nazory.cz/